Smatra se da je nepravilna ishrana glavni razlog neredovnog pražnjenja creva, a u rešavanju ovog problema, pored promene jelovnika, pomažu cajevi na bazi krušine, sene i komoraca
Opstipacija ili zatvor jedan je od najcešcih problema sa kojim se susrece savremeni covek, a može biti akutna i hronicna (ukoliko traje duže od šest nedelja). Ono što predstavlja glavni problem u dijagnostikovanju jeste cinjenica da ne postoje striktno odredeni parametri za to koja se ucestalost pražnjenja creva smatra normalnom, vec sve zavisi od konkretne osobe.
Smatra se da je nepravilna ishrana najcešci uzrocnik opstipacije, pre svega konzumiranje konzervisanih namirnica, belog brašna i šecera, kao i masna i prezacinjena hrana. Takode, nedovoljan unos tecnosti, voca, povrca i vlaknastih materija usporava proces pražnjenja creva, isto kao i ignorisanje nagona za pražnjenje i nedostatak fizicke aktivnosti (mogu dovesti do pojave takozvanih lenjih creva). Pored toga i neki lekovi uzrokuju zatvor, kao što su antacidi, kardiološki lekovi, antidepresivi, suplementi gvožda, diuretici ili lekovi koji se koriste u slucaju Parkinsonove bolesti, ali treba znati da i preterana upotreba laksativa može pogoršati problem.
Hronicna opstipacija ponekad je signal da postoji hormonski poremecaj (najcešce hipotireoidizma) ili oboljenje debelog creva. Kao posledica neuredne stolice, javljaju se mnogi poremecaji u organizmu: ceste glavobolje, migrena, neraspoloženje i malaksalost, a ne treba smetnuti s uma da je dugotrajan zatvor jedan od kljucnih faktora za nastanak raka creva.
Kada se treba obratiti lekaru?
Strucnu pomoc neophodno je potražiti ukoliko se radi o hronicnom zatvoru koji traje više od tri nedelje, ako se javi krv u stolici ili se zatvor smenjuje sa prolivom, u slucaju bola u rektumu (završnom delu debelog creva). Pomoc strucnjaka neophodna je i kada uprkos promeni nacina ishrane i redovnoj fizickoj aktivnosti, zatvor ne prestaje.
Osim osnovnih laboratorijskih nalaza preporucljivo je proveriti i vrednosti hormona štitaste žlezde, jer je usporena pokretljivost creva redovan pratilac hipotireoidizma. Nakon toga savetuju se kolonoskopija (pregled debelog creva) ili rektoskopija (pregled završnog dela debelog creva), uz irigografiju (radiološki pregled debelog creva).
Recepti
* Preliti 30 g sitno iseckanog majorana litrom kljucale vode i kuvati par minuta. Skloniti sa šporeta, ostaviti poklopljeno da odstoji 15 minuta, pa procediti i piti po šolju caja pre dorucka, rucka i vecere.
* Preliti 10 g lista maline sa 5 dl kljucale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji 10 minuta. Procediti i piti dve šolje caja dnevno…
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROCITATE U NOVOM BROJU…