Opšte je poznato kako raspoloženje i hrana idu ruku pod ruku. Neki jedu kako bi se osecali bolje, neki iz dosade, a neki zbog stresa izazvanog svakodnevnim obavezama koje sa sobom nosi moderno društvo.
Medutim, da li ste znali da nacin na koji jedete može uzrokovati da se osecate lošije nego što ste se osecali pre nego ste poceli da jedete? Prema istraživacima sa Univerziteta Pen Stejt, nezdrave prehrambene navike ženu mogu uciniti razdražljivom nakon obroka.
Nezdrave prehrambene navike obuhvataju prejedanje, gubitak kontrole nad ishranom i ogranicenje unosa hrane - navike koje štetno uticu na mnoge žene koje se bore s viškom kilograma i izgledom. ***Namirnice koje možete da jedete i u ponoc!
Ipak, sudeci prema saopštenju koje je izdao Pen Stejt, uticaj raspoloženja i hrane na pojedinca ne svodi se uvek na to da se pojedinac posle jela oseca bolje.
Dok se mnogo toga saznalo kroz razlicita istraživanja sprovedena u kontrolisanim laboratorijskim uslovima na ženama sa znacajnim poremecajima u ishrani, malo se toga ucinilo po pitanju procene povezanosti raspoloženja i jela kod žena koje ne pate od poremecaja ishrane, ali nemaju ni zdrave prehrambene navike.
"Naša saznanja o raspoloženju i prehrambenim navikama uglavnom poticu iz studija sprovedenih na ispitanicima koji pate od poremecaja ishrane ili iz laboratorijskih istraživanja", napomenula je Kristin Heron, saradnica u centru za studijska istraživanja. ***Izbegnite prejedanje u restoranima na odmoru
Istraživaci s Pen Stejta sproveli su istraživanje na 131 ženi u dobu izmedu 18 i 30 godina. Žene su sa sobom nosile racunare i u njih beležile odgovore na razlicita pitanja vezana za raspoloženje i prehrambene navike tokom dana.
Rezultati su pokazali da nije bilo velikih promena u raspoloženjima pre nego što su ispitanice pojele nešto nezdravo, ali nakon nezdravog obroka raspoloženje im se pokvarilo u odnosu na raspoloženje u kojem su bile pre jela, piše CentarZdravlja. ***Da li ste i vi "emocionalna izjelica"?
"Ova studija je jedinstvena jer ocenjuje raspoloženje i prehrambene navike u svakodnevici, pružajuci nam tako preciznije podatke o povezanosti izmedu emocija i jela", izjavio je profesor Džošua Smit i dodao kako "rezultati ovog istraživanja mogu da nam pomognu u boljem razumevanju uloge raspoloženja u razvoju i održavanju nezdravih prehrambenih navika, što bi moglo da bude korisno za razvoj efikasnijih programa za osobe koje imaju problema s ishranom ili telesnom težinom."