cetvrtak, 13. jun 2013, 14:56 -> 16:26
Svi ljudi, kao i vecina životinja zevaju. Zna se da ovaj telesni mehanizam ima korisne funkcije, ali je naucnike vekovima zbunjivalo koja mu je svrha. Rezultati niza eksperimenata strucnjaka sa Univerziteta „Merilend“ su iznenadujuci, jer navode na to da je razlog za zevanje hladenje mozga.
Zevanje širom otvorenih usta uzrokuje širenje sinusa poput balona, cime se pumpa vazduh do mozga, što smanjuje njegovu temperaturu, piše Hafington post.
Naucnici sa Univerziteta „Merilend" tvrde da zevanje pomaže mozgu da ostane hladan, a sinusi imaju znacajnu ulogu posrednika.
Prema njihovim navodima, zevanje nije znak dosade, umora ili potrebe za kiseonikom, vec reguliše temperaturu mozga.
Mozak je izuzetno osetljiv na promene temperature i mora da se štiti od pregrevanja. Kao i kompjuter, on najbolje radi kada je hladan.
Tokom zevanja, zidovi vilicnog sinusa koji se nalazi na obrazima sa obe strane nosa rastežu se poput harmonike i potpomažu hladenju mozga, tvrde naucnici.
Prava funkcija sinusa je zapravo još uvek predmet debate, pa bi ova teorija mogla da pomogne i u rešavanju tog problema.
Tvrdnja da zevanje pomaže hladenju mozga ima veliki medicinski znacaj. Na primer, cesto zevanje uglavnom prethodi napadima kod osoba koje pate od epilepsije i migrena.
Zevaju i životinje poput pasa, macaka, majmuna, riba, ptica, reptila i drugih. Cak i nerodene bebe zevaju, što se vidi na 4D ultrazvuku. Smatra se da je njihovo zevanje povezano s razvojem mozga.