Foto-ilustracija: Foter.com / sidknee23
Osobe rodene van SAD su pod manjim rizikom od alergija, ali ako žive u Americi duže od deset godina, taj rizik može da se poveca, bar kada su u pitanju neke vrste alergija, zakljucak je jedne americke studije.
Za ovu studiju korišceni su rezultati telefonske ankete obavljene 2007. i 2008. godine na 92.000 osoba u SAD. Analizirana je ucestalost astme, ekcema, polenske alergije i alergija na hranu medu ispitanicima, od kojih mnogi nisu bili rodeni u SAD, izveštava AFP.
Tim njujorškog Sent Ljuk-Rozveltovog bolnickog centra, kojim je rukovodio Džonatan Silverberg, utvrdio je da medu osobama rodenim van SAD od pomenutih alergijskih bolesti pati samo 20,3 odsto, dok je procenat takvih medu rodenima u SAD 34,5 odsto.
Kada osobe rodene van SAD, medutim, u njima provedu deset i više godina, znatno se povecava rizik da obole od polenske groznice i ekcema, ali ne i od astme ili alergija na hranu.
Strucnjaci dužinu boravka u SAD dosad nisu uzimali u obzir kao relevantan faktor za razvoj alergija.
Dosadašnja istraživanja su samo pokazala da su deca rodena u zemljama u razvoju manje podložna alergiji, što se pripisivalo cinjenici da su u ranom detinjstvu bila više izložena infekcijama i raznoraznim mikrobima koji su im ojacali imunitet.
Alergije u suštini predstavljaju simptom hiperosetljivosti imunološkog sistema, koji reaguje na supstance koje se obicno smatraju neškodljivim.
Fenomen veceg rizika od alergije nakon dužeg boravka u razvijenoj zemlji ipak nije karakteristican samo za SAD, vec je uocen i u Italiji, Izraelu i Australiji, a potrebna su dodatna istraživanja da bi se utvrdio uzrok ovog fenomena.