10. 06. 2013. 08:00h | smedia.rs| foto: Arhiva
Razliciti cinioci mogu da uticu na zdravlje vagine, a ako ih prepoznate, možete na vreme da reagujete. Vaginalno zdravlje važan je deo celokupnog ženskog zdravlja. Problemi s vaginom mogu uticati na plodnost, želju za seksom i sposobnost postizanja orgazma. Vaginalni problemi mogu da uticu i na druga podrucja života žene – od veza, posla i stresa pa sve do samopouzdanja. Ako znate da prepoznate znakove i simptome vaginalnih problema, možete puno toga uciniti i sami sebi pomoci.
Stanja koja najsnažnije uticu na vaginu su razni seksualni problemi poput bola tokom intimnog odnosa, zatim infekcije koje su prenesene putem seksa poput herpesa ili gljivica te vaginitis – infekcija koja remeti hormonsku ravnotežu vagine i izaziva upalu, piše t portal.
Ako primecujete bilo koji simptom od navedenih, svakako se obratite ginekologu. Vagina je vrlo osetljiva i ne smete pokušavati sami da je lecite. Ponekad se može uciniti da ste uspeli, ali zapravo se bolest samo pritajila i dugorocno može da izazove mnogo opasnije posledice. Lekar ce znati šta treba preduzeti i na vreme rešiti vaš problem.
ŠTA SVE UTICE NA ZDRAVLJE VAGINE?
Vagina je zatvoreni mišicni kanal koji se proteže od vulve - van ženskog genitalnog podrucja – pa do grlica materice (cerviksa). Razliciti cinioci mogu uticati na zdravlje vagine.
Seks bez zaštite
Opšte je poznato da žena može da dobije citav niz bolesti ako upražnjava seks bez zaštite, posebno s razlicitim partnerima.
Agresivan seks
Previše strastven seks koji prelazi u agresiju takode može da naruši zdravlje žene i izazove vaginalnu traumu. Neke bolesti poput dijabetesa i odredenih autoimunih bolesti znaju da izazivaju vaginalnu suvocu.
Lekovi i sredstva za higijenu
Razliciti lekovi poput antibiotika remete ravnotežu vaginalne flore i uzrokuju infekcije. To mogu da uzrokuju i sredstva za higijenu poput gelova za tuširanje.
Proizvodi za sprecavanje trudnoce
Kontraceptivne pilule, dijafragma i drugi proizvodi kojima se sprecava trudnoca mogu uzrokovati iritaciju vagine i dovesti do ozbiljnijih problema.
Trudnoca i rodenje deteta
Tokom trudnoce pojacava se vaginalni iscedak, a nastavlja se i nakon porodaja. Katkad ta sluz zna da iritira ranu od porodaja pa može doci do problema. Usto i sam porodaj može uticati na zdravlje mišica vagine.
Psihološki problemi
Anksioznost i depresija doprinose promenama u vagini te mogu izazvati suvocu i slabljenje libida. To takode izazivaju i razne životne traume koje posledicno mogu da rezultiraju i bolnim seksom.
Starenje
Vagina s godinama gubi na elasticnosti, posebno nakon menopauze.
Nivo hormona
Promene hormona u telu snažno uticu na funkcionisanje vagine. Na primer, ako telo proizvodi premalo estrogena, može doci do atrofije vagine. Ako je previše estrogena, javljaju se ciste i miomi na jajnicima, odnosno materici, što se odražava i na vaginu.