Mnoga oboljenja savremenog coveka zapravo su posledica štetnog delovanja slobodnih radikala u organizmu, a njihovo pojacano nastajanje je zabeleženo tokom stresa, obimnih obroka, zapaljenskih bolesti, dijabetesa. Da bi se ublažilo ili sprecilo njihovo štetno delovanje, neophodni su nam antioksidansi kojih ima najviše u vocu i povrcu.
Slobodnih radikala ima u duvanskom dimu, izduvnim gasovima automobila, UV zracima.
Oni nastaju i u samim namirnicama za vreme njihove pripreme ili tokom dugotrajnog cuvanja hrane. U organizmu stupaju u hemijske reakcije sa celijama, oštecuju ih i iniciraju pojavu karcinoma, oštecenja krvnih sudova, zapaljenske procese, starenje.
- Oksidativni stres je stanje koje nastaje kada stvaranje slobodnih radikala nadvlada sposobnost našeg tela da ih eliminiše. Može da nastane ili usled obilja slobodnih radikala ili smanjenog prisustva antioksidanasa. Srecom, naš organizam poseduje snažne mehanizme kojima se bori protiv slobodnih radikala - kaže prof. dr Branko Jakovljevic, specijalista ishrane sa Medicinskog fakulteta u Beogradu.
Najmocniji antioksidansi su vitamini E, C, A, beta karoten, kao i pojedini oligoelementi kao što su selen i cink. Namirnice koje u sebi sadrže ove elemente igraju važnu ulogu u smanjenju oksidativnog stresa i sprecavanju brojnih bolesti povezanih sa štetnim delovanjem slobodnih radikala.
Prema recima dr Jakovljevica, postoji vrlo pouzdana metoda - ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) kojom se meri snaga antioksidativnog delovanja svake namirnice.
- Namirnica sa najsnažnim antioksidtivnim potencijalom je acerola, plod slican trešnji koji raste u zapadnoj Indiji, Centralnoj i Južnoj Americi. Zahvaljujuci izuzetno visokom sadržaju vitamina C, kao i brojnim bioflavonoidima, mineralima i oligoelementima, acerola na ORAC skali ima dva puta veci indeks od sirovog kakaoa koji je drugi na listi - istice dr Jakovljevic.
Brojne studije su pokazale da osobe koje imaju viši nivo antioksidativnih materija u telu znacajno umanjuju verovatnocu za obolevanje od svih bolesti povezanih sa delovanjem slobodnih radikala.
Zato se i savetuje ishrana bogata povrcem i vocem, namirnicama koje obiluju antioksidansima . Preporucuje se i upotreba vitaminskih suplemenata koji su takode od znacaja za snažnu antioksidativnu odbranu našeg organizma, ali treba naglasiti da suplementi ne mogu biti zamena pravilnoj ishrani, vec samo njena dopuna.
Antioksidansi u namirnicama
Hrana / ORAC vrednost za 100 grama namirnice*
acerola / 70.000
sirov kakao prah / 36.000
crna cokolada / 13.120
crveni pasulj / 11.125
mlecna cokolada / 6.740
šljiva / 6.100
beli luk / 5.708
crveno vino / 3.115
suvo crno grožde / 2.830
borovnica / 2.400
kupina / 2.036
luk / 1.939
jagoda / 1.540
spanac / 1.260
malina / 1.220
jabuka / 1.207
brokoli / 890
cvekla / 840
crveni paprika / 710
kivi / 610
grejpfrut crveni / 483
plavi patlidžan / 390
karfiol / 385
grašak / 375
krompir / 300
zelena salata / 265
banana / 210
tofu sir / 205
šargarepa / 200
boranija / 200
kajsija / 175
* ORAC metodom se meri snaga antioksidativnog delovanja svake namirnice