Kako sprečiti kamen u bubregu?
IZVOR: NOVOSTI.RS | Ž.P.
Sprečiti ponovno nastajanje kamena u bubregu nakon njegovog uklanjanja, predstavlja glavni zadatak obolelog i doktora. U tom smislu, prevashodno treba promeniti način ishrane.
U odabiru hrane određenom pacijentu, pomaže analiza njegovog urina i sastava izbačenog kamena, ističu stručnjaci. Da bi se odredio pravilan dijetetsko-higijenski režim, obavezno se radi hemijska analiza kamena da se vidi koji mineral dominira, odnosno koje namirnice doprinose njegovom stvaranju.
Dokazanao je da, ukoliko se primeni adekvatna dijeta, do recidiva kamena dolazi tek kod 20 odsto pacijenata u narednih pet godina. A ako se dijetetsko-higijenski režim ne primeni, u istom vremenskom razdoblju kamen se stvara kod čak 80 odsto bolesnika.
Pored specifičnih dijeta koje se primenjuju u lečenju, postoje i opšte mere u sprečavanju nastanka i recidiva urinarnog kamena i peska. Ove mere podrazumevaju da se što više uzima tečnost, najmanje jedna čaša vode na svaka dva časa, a uveče pred spavanje oko tri litra vode. Ovako velika količina vode jedino može biti opasna kod hipertoničara, srčanih i bubrežnih bolesnika. Istovremeno, trebalo bi se čuvati od gubljenja tečnosti znojenjem, putem stolice, teškim fizičkim radom, sunčanjem, izlaganjem visokim temperaturama, prekomernim bavljenjem sportom, preteranom upotrebom lekova za čišćenje creva...
Bitno je i da se izbegavaju stresovi, alkohol, gazirana pića, koncentrovani šećeri kao što je med i voćni sirup, slatkiši, veštački zaslađivači, soli. Postepeno redukovanje telesne težine takođe se preporučuje, jer nagli pad dovodi do takozvanog uratnog kamena ili peska.
Tamo, gde se ustanovi da je u kamenu dominantni mineral kalcijum i oksalati (kalcijum-oksalatni kamen), preporučuje se izbegavanje zelenog povrća (spanać, zelje, kopriva, blitva, zelena salata, pasulj, grašak, boranija), ali i sočivo, cvekla, a od voća jabuke, grejpfrut, ribizle, maline, jagode, kupine, borovnice, šljive, šipak. Od mesa nije poželjna jagnjetina i ovčetina, a od napitaka kafa, kakao, čokolada, koka-kola, jaki čajevi poput ruskih, gruzijskih, indijskih. Takođe je važno da se ne preteruje ni sa domaćim čajevima kao što je nana, kamilica, rtanjski, peršunov, uvin i voćni.
Dijeta za fosfatni kamen i pesak trebalo bi da se izbegava riba, mozak, žumance, jaje, mleko (dnevno može jedna čaša mleka i pola litra jogurta) i mlečni proizvodi. Posebno je važno da se uzdržava od starih punomasnih (ovčijih) sireva i tvrdih kačkavalja kao što su edamer, ementaler, parmezan, kao i od homoljskog i sjeničkog sira. Poželjno je i da se ne konzumira pasulj, grašak, sočivo, boranija, orasi, badem, lešnik, kikiriki, kafa i gazirani sokovi.
Dijeta za uratni kamen i pesak podrazumeva izbegavanje svih iznutrica, pre svega crne i bele džigerice, ali mozga, creva, bubrege, koštane srži (supe i bujoni od kostiju). Takođe se ne preporučuje ni grašak, pasulj, sočivo, boranija, badem, orasi, lešnici, kikiriki, soja i pečurke.
Dijeta za cistični kamen i pesak se bazira isključivo na voću, povrću, žitaricama i testu. Preporučuju se i enormne količine tečnosti, više od četiri litra dnevno, s tim što bi i u toku noći trebalo popiti čašu vode.