Naucnici su otkrili dva nova gena koja imaju važnu ulogu u razvoju tipa artritisa poznatog pod nazivom ankilozantni spondilitis.
Gene ANTXR2 i IL1R2 otkrio je medunarodni tim strucnjaka predvoden naucnicima s britanskog univerziteta u Oksfordu, koji su istakli da su pored tih gena, važna dva segmenta DNK izmedu gena na hromozomima 2 i 21, a koji su takode povezani s razvojem bolesti. Profesor Pol Vordsvorf (Paul Wordsworth) s Katedre za ortopediju, reumatologiju i muskuloskeletne bolesti u Oksfordu potvrdio je da su regije DNK veoma povezane s povecanim rizikom za razvoj ankilozantnog spondilitisa.
Istraživaci su dodali da otkrice, objavljeno u strucnom casopisu “Nature Genetics”, pruža temelje koje strucnjaci trebaju za dalja istraživanja da bi razotkrili sve gene koji uzrokuju tu bolest.
Ankilozantni spondilitis je retka reumatska bolest koja uglavnom zahvata kicmu, a rede napada zglobove udova, pluca, srce, skeletne mišice i oko. U konacnom stadijumu bolest redovno dovodi do manjeg ili veceg stepena ukocenosti kicme. Uzrok spondilitisa nije poznat, nije zarazna bolest, pa se stoga ne može prenositi dodirom.
Znatno cešce javlja kod muškaraca nego kod žena, a na 4 do 5 muškaraca obolelih od ankilozantnog spondilitisa dolazi jedna žena. Bolest obicno pocinje u dobi od 18 do 36 godina, a može se javiti i ranije, ali i nakon pedesete godine života.
Ankilozantni spondilitis se razlikuje od spondiloze koja takode, i to znatno cešce, zahvata kicmu. Kod spondiloze se razvijaju degenerativne promene uglavnom vezane za uzrast, a u ankilozantnom spondilitisu radi se o upali kicme.