Japanski naucnici uspeli su da prvi put stvore potpuno funkcionalnu ljudsku jetru od maticnih celija dobijenih iz kože i krvi, što otvara vrata buducnosti u kojoj ce jetra i drugi tako potrebni organi za transplantaciju moci da se proizvode u laboratoriji.
Ipak, japanski tim sa Univerziteta Jokohama Siti istice da ce možda biti potrebno da prode još desetak godina pre nego što se jetra odgajana u laboratoriji bude presadivala pacijentima.
Istraživaci širom sveta vec više od deceniju proucavaju maticne celije dobijene iz razlicitih izvora zbog njihove sposobnosti da se transformišu u široku lepezu drugih vrsta celija. Dve su osnovne vrste maticnih celija – embrionske, dobijene od embriona, i reprogramirane “indukovane pluripotentne maticne celije” (IPS), koje se cesto dobijaju iz kože i krvi. U celom svetu postoji velika nestašica donorskih organa za transplantaciju pa su naucnici i te kako svesni
Japanski tim je koristio IPS maticne celije za dobijanje
tri razlicite vrste celija koje su prirodno kombinovane u strukturi jetre ljudskog embriona u razvoju – hepaticnih endodermnih celija, mezenhimalnih maticnih celija i endotelijalnih celija. Te celije su potom
pomešane da bi se videlo da li ce nastaviti da se razvijaju, što se i desilo – pocele su da se formiraju trodimenzionalne strukture, koje se nazivaju “jetrenim zacecima”, tj. skupine jetrenih celija s potencijalom da se razviju u potpun organ.
Kada su ih transplantirali miševima, utvrdeno je da ovi zaceci sazrevaju i da su se ljudski krvni sudovi povezali sa krvnim sudovima domacina (miša). Te rudimentirane jetre pocele su da obavljaju mnoge funkcije koje uobicajeno obavlja ljudska jetra.
Po recima Malkolma Alisona, strucnjaka za maticne celije sa londonskog Univerziteta Kvin Meri, koji nije bio ukljucen u japansko istraživanje, ovim se otvara i mogucnost stvaranja mini-jetri, dobijenih na bazi celija kože pacijenta kome taj organ otkazuje. Te mini-jetre bi mu potom bile presadene kako bi pomogle funkcionisanje obolelog organa.
Kris Mejson, strucnjak za regenerativnu medicinu sa britanskog “University College London”, napominje da bi veliki znacaj japanskog istraživanja mogao da bude i u tome da se celije jetre dobijene u laboratoriji i presadene miševima koriste za razvoj i poboljšanje lekova. Trenutno se za proucavanje metabolizma i toksicnosti potencijalnih novih lekova koriste kadavericne celije jetre, do kojih je teško doci.
Voda japanskog istraživanja Takanori Takebe istice da je toliko ohrabren uspehom ovog projekta da planira da pokuša stvaranje na isti nacin i drugih organa, kao što su pankreas i pluca.
(Tanjug)