Osim groznice "Zapadnog Nila" od koje su do sada u Srbiji preminule tri osobe, zbog globalnog otopljavanja koje odgovara komarcima ocekuju se i druge infektivne bolesti koje su karakteriticne za egzoticne krajeve, rekao je Srni direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti Klinickog centra Srbije Dragan Delic. Globalno otopljavanje pogoduje komarcima
Od pocetka godine na ovoj klinici leceno je i tridesetak slucajeva obolelih od malarije, ali je rec o pojedinacnim slucajevima i ljudima koji su se zarazili uglavnom boraveci na radu u Africi. Medutim, kako upozorava doktor Delic, malarija se vratila u Grckoj, gde su prošle godine zabeleženi autohtoni oblici malarije, pa se u narednom periodu mogu ocekivati problemi i u Srbiji.
"Ne mogu da iskljucim mogucnost da se malarija ne vrati i u Srbiju pogotovo zbog globalnog otopljavanja koje odgovara komarcima, da se možda javi denga ili cikungunja groznica i neke groznice koje su sada rezervisane za neke egzoticne krajeve", rekao je doktor Delic.
Napominjuci da širenju infektivnih bolesti pogoduju i migracije stanovništva doktor Delic istice da su za ocekivati sve teže infekcije kod ljudi, imajuci u vidu sve stariju populaciju u Srbiji i sve širu upotrebu antibiotika i sa time povezanu otpornost na njih.
Kada je rec o virusu "Zapadnog Nila", on navodi da ce ovo oboljenje, prema ocekivanjima, kao aktuelna infekcija trajati tokom avgusta i septembra, a možda cak i do pocetka oktobra.