Osim što su ukusne, maline su i izuzetno zdrave. Brojnim ispitivanjima utvrdeno je da se svi delovi biljke mogu upotrebljavati za terapiju bolesti. Preporucuju se za regulisanje pritiska, snižavanje šecera u krvi, stimulisanje rada creva, protiv crevnih i želudacnih infekcija, kod lecenja ekcema i sprecavanja umnožavanja malignih celija.
Jedna od stvari po kojima je Srbija zasigurno prepoznatljiva u svetu je i gajenje malina (Rubus idaeus
).
Malina je veoma cenjena širom naše planete, kao dragocena vocka u prehrambenoj industriji. Medutim, sve više nalazi svoje mesto i u medicini, kao i u kozmetologiji.
U sebi sadrži šecere (glukozu, fruktozu, saharozu), organske kiseline (elaginsku, jabucnu, limunsku, salicilnu), etarsko ulje, bojene i taninske materije, vitamine C i E.
Zbog svega navedenog, malina se u mnogim zemljama koristi za lecenje dijareje i ekcema, a ekstrakt iz ploda deluje protiv virusa.
Ekstrakt takode aktivira i pankreas da luci insulin, zbog cega je dobar za snižavanje šecera u krvi.
U poslednje vreme sve više se istražuje i delovanje malina na maligne celije, jer je ustanovljeno da elaginska kiselina, koje ima u zavidnoj kolicini u semenkama ovog voca sprecava umnožavanje celija raka.
Istovremeno sprecava oštecenje DNK i ne deluje na normalne celije zadužene za imunološku odbranu organizma.
Da bi se postigla preventivna zaštita od malignih oboljenja, svakodnevno u organizam treba unositi po 130 grama ovog voca, savetuju strucnjaci. Naravno, u terapijskom smislu ne može da zameni lek, ali može da deluje preventivno.
Tradicionalna medicina odavno preporucuje da se maline jedu, jer uspešno skidaju povišenu temperaturu, podsticu znojenje, ciste žuc, pospešuju izbacivanje peska iz bubrega, jacaju imunitet i srce, normalizuju krvnu sliku.
Plod ovog voca posebno je delotvoran kod masne kože, a sa dodatkom odgovarajuceg biljnog ulja i za suvu, osetljivu, zrelu i oštecenu kožu.
Bogatstvo vitaminom C i elaginskom kiselinom obezbeduje hemijski i mehanicki piling, a služi i kao sredstvo za „cišcenje fleka" na koži.
Caj od lista maline takode se koristi za ispiranje usne duplje koja je pod upalom, kao i za upaljeno ždrelo.
Ovaj caj je delotvoran i za zaustavljanje dijareje, a dobri poznavaoci tvrde da je savršena zamena za indijski, gruzijski i ruski caj.