Rodila se prva beba zaceta korišcenjem nove tehnike vantelesne oplodnje, koja sa velikom preciznošcu otkriva nasledne genetske poremecaje pre nego što se embrion postavi u matericu.
Prošlog meseca rodena je prva beba zaceta korišcenjem nove tehnike vantelesne oplodnje pod nazivom NGS (Next generation sequencing).
Ovom tehnikom se utvrduje redosled rasporedivanja elemenata u DNK da otkrije nasledne genetske poremecaje, abnormalnosti u hromozomima, defekte i mutacije, pre nego što se embrion postavi u matericu.
Vantelesna oplodnja ima relativno niske stope uspešnih trudnoca, a genetski defekti su visoko na listi uzroka, tvrde autori istraživanja koje je predstavljeno na ovogodišnjem okupljanju Evropskog udruženja za ljudsku reprodukciju i embriologiju u Londonu.
„Mnogi embrioni proizvedeni vantelesnom oplodnjom nemaju šanse da postanu bebe, jer nose smrtonosne genetske poremecaje“, rekao je Dagan Vels, autor studije i profesor na oksfordskom Biomedicinskom istraživackom centru.
Prema njegovim recima, nova tehnika unapreduje mogucnost da se uoce poremecaji.
„Omogucuje nam i da prepoznamo embrione sa najvecim šansama za pokretanje održive trudnoce“, rekao je Vels.
Uz to, nova tehnika bi mogla da bude daleko jeftinija od one koja se trenutno primenjuje, a košta oko 2.300 evra i da donosi više genetskih podataka od prethodnih metoda.
Nasumicni klinicki eksperimenti koji bi trebalo da utvrde efikasnost nove tehnike, pocece da se vrše u toku godine, prenosi Dojce vele.