Da sav trud koji ste uložili vežbajuci ne bi pao u vodu, posle fizicke aktivnosti morate jesti! Nakon što se osvežite vodom ili sveže cedenim sokom pomorandže, najkasnije dva sata posle treninga navalite na banane, koštunice, suvo voce ili ananas, porucuju strucnjaci.
Telo koristi mnogo energije tokom vežbanja. Ukoliko najkasnije 60 do 120 minuta nakon tako velikog fizickog napora ne unesete hranu, upozoravaju strucnjaci, mišici se nece regenerisati pravilno i sav vaš trud bice uzaludan.
Iako ce cak i veoma mala kolicina bilo koje hrane, uneta petnaestak minuta nakon treninga, podmiriti osnovne potrebe organizma, nutricionisti i fitnes eksperti izdvojili su neke namirnice kao posebno korisne.
Buduci da ste se propisno preznojili, napre zgrabite cašu vode. Ukoliko to nije bilo dovoljno da utolite žed, sveže ceden sok od pomorandže doci ce kao spas.
Osim vitaminom C telo cete snabdeti u tom trenutku preko potrebnim kalijumom. Rec je o važnom elektrolitu koji organizmu pomaže da izbalansira nivo tecnosti.
Posle naporne fizicke aktivnosti banana ce svojim „dobrim" ugljenim hidratima obnoviti rezerve glikogena koji je zadužen da „popravi" oštecene mišice.
Kolicina kalijuma koji ima ovo voce takode nije za zanemarivanje.
Suvo i koštunjavo voce odlican je izbor kada ste u žurbi. Pregršt, pa cak i manja kolicina opskrbice telo brzo i proteinima i ugljenim hidratima.
U obzir dolazi sve: od klasicnog oraha, lešnika, suvog grožda, preko badema i indijskog oraha, pa sve do suvih smokvi, kajsija, aronije.
Onima koje žele da se otarase suvišnih kilograma nutricionisti cesto preporucuju ananas.
Tajna ove tropske poslastice je bromelin koji „topi" masnoce, ali je odlican i za vežbace jer je dokazano da je odlican saveznik u borbi protiv upala, modrica, istegnuca i otoka.
Takode, slasni žuti kolutovi bogati su vitaminom C, kljucnom komponentom procesa regeneracije tkiva.