Posebno uznemirujuce zvuce podaci iz nove studije Univerziteta države Washington koja je pokazala da se broj slucajeva raka dojke više nego udvostrucio širom svijeta u poslednjih 30 godina, a da povecanje nije objašnjeno povecanjem populacije.
Više od jedan i pol milion novih slucajeva zabilježen je u 2010. godini. Takoder, u porastu je i broj novih slucajeva raka grlica materice, ne toliko dramaticno, ali tri cetvrtine broja novih slucajeva prošle godine ukljucivalo je žene iz zemalja sa niskim prihodima.
Studija je pokazala ogromnu razliku u procentu preživljavanja. U bogatim zemljama, žene se redovno testiraju. One imaju pristup terapijama i vakcini koja pomaže u sprjecavanju raka grlica materice. Medutim, suprotna realnost važi za vecinu žena u siromašnim zemljama. Strucnjaci smatraju da je to zbog toga što je u siromašnim zemljama je ogranicen pristup testiranju i tretmanima, i žene umiru sve mlade u tim zemljama.
Pored toga, studija je pokazala i da se 75 posto svih novih slucajeva raka grlica materice javlja u zemljama u razvoju sa niskim prihodima.
Autori studije žele da istraživaci i oni koji donose odluke uzmu u obzir te rezultate. Neke vlade vec rade na tome da ucine testiranje na rak i tretmane mnogo dostupnijim za siromašne žene.
Administracija predsednika Obame saopštila je da je namijenila 30 miliona dolara za programe za sprjecavanje raka dojke i grlica materice u zemljama u razvoju.
( izvor: VOA)