Uzrok nastanka
Prekomjerna upotreba soli i tecnosti, te pušenje i fizicka neaktivnost, alkohol i kafa, mogu dovesti do povecanja krvnog pritiska. Tacan uzrok javljanja hipertenzije se ne zna, jer se najcešce javlja kao idiopatska.U malom procentu (3-5%) slucajeva hipertenzija je posljedica bolesti drugih organa i sistema. Na krvni pritisak uticu mnogi faktori, kako u organizmu, tako i van njega.
Simptomi
Pacijenti sa povišenim krvnim pritiskom mogu imati vrlo raznolike simptome, ovisno o tome da li je još neki sistem organa napadnut i oštecen dugogodišnjom hipretenzijom. Srce, oci, bubrezi i krvni sudovi su organi koji najviše trpe i stradaju u hipertenziji. Ne treba zaboraviti da je hipertenzija vrlo važan faktor kardiovaskularnog rizika i da bolesnici koji imaju hipertenziju obolijevaju od koronarne bolesti desetak godina ranije od svojih vršnjaka koji je nemaju. Simptomi koje najcešce imaju bolesnici sa povišenim krvnim pritiskom su: glavobolje, nesvjestica, zujanje u ušima, nestabilnost pri hodu, bol, nedostatak zraka, osjecaj ubrzanog ili nepravilnog rada srca i tako dalje.
Dijagnoza
Postavljanje dijagnoze u slucaju hipertenzije je relativno lako. Mjerenje krvnog pritiska je veoma važno, ali to treba raditi u kucnim uslovima jer je dokazano da pacijenti imaju veci pritisak kod ljekara nego u kuci. Bolesnicima sa hipertenzijom treba uraditi laboratorijske analize (kako bi se utvrdilo prisustvo oštecenja bubrega), pregled ocnog dna, EKG, a po potrebi i rendgenski snimak pluca i srca i ultrazvucni pregled srca. Pacijenta svakako treba pregledati i kardiolog, koji ce predložiti plan ispitivanja i terapiju.
Lijecenje
Prva mjera za lijecenje hipertenzije je sprovodenje higijensko-dijetetskog režima, što podrazumijeva smanjenje unosa soli i tecnosti, smanjene težine, povecanje fizicke aktivnosti, smanjen unos kafe i alkohola. Veoma je važno da se adekvatnom dijetom koriguje telesna težina, te da se smanji unos soli ispod 3 g na dan. Kod svih bolesnika sa hipertenzijom važno je da se mjeri tenzija i u stojecem stavu radi utvrdivanja postojanja ortostatske hipotenzije, jer to utice na izbor antihiperteziva i može znaciti postojanje vegetativne neuropatije. Za lijecenju hipertenzije koristi se i više razlicitih grupa lijekova: antagonisti kalcijuma, beta blokatori, ACE inhibitori, diuretici, AT1 blokatori, blokatori alfa i beta receptora... I najvažnije, lijekove smije preporuciti i prepisati samo ljekar.