Veliki broj žena i muškaraca u svetu godišnje oboli od raka kože. Medutim, najnovija istraživanja pokazuju da muškarci imaju cak do 70 odsto vece šanse da umru od ove opake bolesti, nego žene.
Broj obolelih je na godišnjem nivou poprilicno isti i kod jednih i kod drugih, ali je smrtnih ishoda mnogo više medu muškarcima. Od 6.200 muškaraca kojima je otkrivena ova bolest život je izgubilo 1.400, što je mnogo više u poredenju sa 6.600 obolelih žena od kojih je 900 umrlo.
Jedna od pretpostavki strucnjaka je da su ovakve brojke zapravo rezultat (ne)otkrivanja bolesti na vreme, odnosno da vecina muškaraca odlazi kod lekara kada je bolest vec uveliko poodmakla pa ju je, samim tim, teško izleciti.
Profesorka Džulija Njutn Bišop sa britanskog Instituta za istraživanje raka kaže da strucnjaci nastoje da saznaju zbog cega tela muškaraca i žena drugacije reaguju na bolest.
Istovremeno, Sara Hiom sa istoimenog instituta napominje da se najverovatnije radi o navici (ne)odlaženja kod doktora. Žene nemaju naviku da redovno idu kod lekara, ali kada primete neke promene na sebi, odmah odlaze da provere o cemu se radi, što nije slucaj sa muškarcima. Oni najcešce puštaju stvari da se reše same od sebe, zbog cega doktora najcešce posecuju kada je vec kasno.
Upravo zbog toga, lekari napominju da kada god ljudi, bilo žene, bilo muškarci, primete neke promene na svojoj koži, odmah posete doktora, jer je to jedini nacin da povecaju sebi šanse za preživljavanjem.