Naucnici smatraju da su prednosti koje donosi izloženost suncu važnije nego opasnost od potencijalnog raka kože. Sunce može da snizi povišen krvni pritisak i pomogne u sprecavanju srcanih i moždanih udara, tvrde strucnjaci. Koristi od suncanja vece nego opasnost od potencijalnog raka kože
Naucnici sa Univerziteta Edinburg, otkrili su da izloženost suncu od samo 20 minuta utice na krvne sudove tako što u organizmu nastaje hemikalija azot oksid. Na taj nacin se snižava krvni pritisak, a time i rizik od infarkta, moždanog udara i zacepljenja krvnih sudova.
Autor studije, doktor Ricard Veler navodi da moždani udar i infarkt odnose više života nego rak kože.
Njegov tim pratio je pritisak kod 24 volontera koji su dva puta bili u solarijumu u trajanju od 20 minuta. Tokom prvog suncanja u solarijumu volonteri su bili izloženi i UV zracima i toploti. Drugi put strucnjaci su blokirali UV zrake, izlažuci ispitanike samo toploti.
Pritisak kod ispitanika snizio se znatno nakon prvog tretmana u solarijumu, ali ne i nakon drugog. To znaci da je UV zracenje, a ne toplota, zaslužno za pozitivno delovanje na pritisak. Strucnjaci veruju kako sunce "otkljucava" azot oksid koji se nalazi u koži i time proširuje arterije, pa krv njima lakše putuje.
Ipak, strucnjaci su i dalje oprezni i isticu kako je još uvek prerano odluciti smemo li se izlagati suncu u vecoj meri.