Sve veci broj ljudi uzima doping na poslu. Veliki broj obaveza, visok nivo stresa i nemogucnost uskladivanja privatnog i poslovnog života naveo je ljude da spas potraže u tabletama. Prema nedavno radenom istraživanju u jednoj osiguravajucoj kuci u Nemackoj, veliki broj zaposlenih u ovoj kompaniji uzimao je lekove za poboljšanje efikasnosti kako bi mogli da budu na “visini zadatka”.
Cak pet odsto zaposlenih je tokom poslednjih 12 meseci uzimalo tablete poput psihofarmacija i amfetamina. Ovo se narocito odnosi na veliki broj mladih radnika koji cešce posežu za ovakvom vrstom “pomoci” nego stariji.
Naime, tablete im pomažu kako bi uspeli da se izbore s umorom i kako bi povratili koncentraciju. Prema podacima ove nemacke osiguravajuce kompanije, svaki dvanaesti zaposleni koji ima ispod 30 godina svakodnevno uzima tablete.
Ovi podaci su šokantni samim time što tablete mogu da uzrokuju zavisnost, glavobolju, mucninu i da oštete organizam, a u prilog tome ide i cinjenica da je u periodu od 2002. do 2012. broj izostanaka sa posla porastao za cak 17 odsto, a sve zbog zavisnosti i problema koje su izazvali lekovi za doping.
Istraživanja pokazuju da je stanje generalno gore u celoj Nemackoj. U periodu od 2004. do 2010. broj dana bolovanja u nemackim preduzecima zbog psihickog preopterecenja porastao je sa osam na više od 72 dana na 1.000 zaposlenih.
Medutim, ovo nije samo problem u Nemackoj, vec generalno u svim industrijskim zemljama u kojima potreba za tabletama koje poboljšavaju efikasnost pocinje još za vreme studentskih dana. U Americi cak 25 odsto studenata poseže za dopingom.