Naucnici smatraju da su napravili prvi korak u otkrivanju leka koji bi pomogao u efikasnom lecenju protiv najcešceg oblika spavace bolesti. Paraizit trypanosoma gambiense je glavni uzrocnik spavace bolesti koji je otporan na protein E koje proizovodi imuni sistem, a belgisjki naucnici su razvili mutiranu verziju proteina, koji je na ranim testovima pokazao vrlo dobre rezultate u borbi protiv raznih sojeva ovog parazita, a narocito protiv gambiensa.
Soj parazita gambiense izaziva vše od 97% spavace bolesti u zapadnoj i centralnoj Africi, a prema podacima Svetske zdravstvene organizacije u prošloj godini je zabeleženo ukupno 7.197 slucajeva.
Imuni sistem se protiv ovog virusa bori stvaranjem proteina aol1, a strucnjaci sa univerziteta u Briselu su tokom istraživanja uspeli da objasne na koji nacin parazit evoliuira- stvara trostruki odbrambeni mehanizam i tako postaje otporan na protein apol 1.
Prvi korak u odbrani je da gambiense paraziti kreiraju protein koji ocvrsne njihovu membranu koju apol 1 ne može da probije, a ukoliko je prode ulazi u slabijem obliku tako da je gambiense sposoban da ga apsorbuje i svari brže nego ostale oblike . Medutim strucnjaci ukazuju da je apol 1 i dalje u parazitu i da se može u jednom trenutku koristiti da ubije virus.
To ih je navelo da proizvedu mutirani oblik apola 1 koji je otoporniji i koji osim što je u stanju da ubija gambiense ima i sposobnost da se efikasno bori pritiv africkih tripanosoma, koji su zarazni i za ljude i za stoku.
“Nije potrebno isticati koliko je ovo važno otrkrice koje ce nam verujem pomoci da se ubuduce efikasnije borimo sa spavajucom bolesti, ali ce biti potrebno još dosta istraživanja kako bismo ga široko primenjivali“, kaži naucnici.
„U krvi apol 1 može biti vrlo nestabilan pa cak i toksican, tako da nam predstoji ozbiljan rad kako bi ove naše prve i ohrabrujuce rezultate i materijalizovali“, dodaju oni.