Studija objavljena u casopisu “Hepatology” pokazala je da se pijenjem kafe smanjuje rizik od oboljenja nazvanog “masna jetra”, i to onog njegovog oblika koji nije vezan za prekomerni unos alkohola.
Nealkoholna masna jetra nastaje nakupljanjem viška masnih celija u jetri koje nisu posledica unosa alkohola. Spomenuta bolest prisutna je kod cetvrtine Amerikanaca, a dosad nije pronaden lek. Kao preventivna mera, preporucuje se promena ishrane i povecanje telesne aktivnosti.
Naucnici su sproveli studiju na zamorcicima i celijama ljudske jetre u epruveti. Zakljucili su da je unosom cetiri šoljice kafe na dan moguce doprineti prevenciji razvoja bolesti nealkoholne masne jetre kod ljudi.
Autori studije objašnjavaju da kofein iz kafe smanjuje kolicinu masnih celija u jetri i podstice beta-oksidaciju odgovornu za razgradnju masti na jedinice kljucne za normalan metabolizam organizma. Takode, oni isticu da su navedeni rezultati bitni za razvoj lekova zasnovanih na kofeinu, koji bi mogli da sprece razvoj nealkoholne masne jetre. Ipak, trebalo bi uzeti u obzir da su potrebna dalja istraživanja o uticaju kofeina na ovu bolest koja vremenom može da dovede do ciroze jetre.