Kod pacijenata sa srcanim oboljenjima omiljena muzika poboljšava vaskularne funkcije. Ovo su otkrili kardiolozi iz Srbije, cija je studija predstavljena na Kongresu Evropskog društva kardiologa (ESC) u Amsterdamu, gde je naišla na veliku pažnju austrijskih strucnjaka.
- Najbolji efekti postižu se kada se redovno slušanje muzike kombinuje s telesnim vežbama – prenosi Austrijsko društvo kardiologa.
Srpsku studiju uradila je ekipa strucnjaka niškog univerziteta, koju predvodi profesorka Marina Deljanic Ilic. Tokom istraživanja praceno je 74 pacijenata sa stabilnim koronarnim srcanim oboljenjima. Funkcija unutrašnjeg zida krvnih sudova je izmerena na osnovu razlicitih markera u krvi kao što su azotni oksidi (NOx) ili ksantinoksidaza (XO).
Ucesnici u studiji su bili podeljeni u tri grupe. Jedna je bila izložena nadgledanom fitnes-treningom, druga je dodatno slušala dnevno 30 minuta željenu muziku, a treca grupa je apsolvirala samo muzicki program. Nakon tri nedelje su vrednosti NOx, u muzickoj grupi i kombinovanoj grupi porasle, pri cemu je kombinacija muzike i vežbi pokazala najbolje rezultate. Vrednosti XO su se smanjile u sve tri grupe, ali najviše u grupi sa kombinovanim tretmanom.
Foto-ilustracija: FreeDigitalPhotos/digitalart
Telesni kapacitet se u poredenju sa pocetkom studije u grupi sa muzikom i vežbama poboljšao za 39 odsto, a u grupi onih koji su samo vežbali – za 29 odsto, a onih koji su samo slušali muziku za 19 odsto.
- Rezultati studije, prema kojoj muzikoterapija kao dodatak medicinskoj terapiji vežbi poboljšava endotelne funkcije, veoma su interesantni. Terapija muzikom, kao mera podrške u rehabilitaciji pacijenata ima vec danas odredenu ulogu posebno kod relaksacije ili smanjenja stresa i straha – konstatovao je Hans Altenberg, lekar iz Salcburga.