Caj je lagana je tecnost visoke nutritivne vrednosti. Odlican je izvor polifenola, vitamina, minerala, aminokiselina i preko 400 drugih blagotvornih sastojaka od kojih mnogi podsticu metabolizam. A zbog toga što utice na osecaj sitosti i manjeg unosa hrane, caj se može posmatrati i kao sredstvo za mršavljenje. Izdvajamo pet cajeva cije vam lagano ispijanje može pomoci u lakšem savladavanju nepoželjnih kilograma. Zeleni caj i cisti i sagoreva masti
Zeleni caj
- Da bi se proizveo zeleni caj, sveže ubrani listovi se brzo pare da bi se deaktivirali enzimi i na taj nacin sprecila fermentacija. Upravo zbog te minimalne obrade zeleni caj sadrži velike kolicine farmakološki aktivnih sastojaka polifenola - katehina koji podsticu gubitak telesne mase, ali i blagotvorno deluju na celokupno zdravlje.
Najznacajniji katehin zelenog caja naziva se epigalokatehin-3-galat (EGCG) i upravo je on zaslužan za manji obim struka konzumenata ovog izvrsnog napitka. Naime, EGCG povecava potrošnju energije potrebne za varenje, apsorpciju i metabolizam hrane. Takode, EGCG stimuliše oksidaciju masti što rezultira smanjenjem zaliha masnog tkiva.
Cak i kod ishrane bogate mastima, dugotrajni unos EGCG-a smanjuje nakupljanje masnog tkiva, a time i pojavu prekomerne telesne mase.
Uz dokazani efekat na liniju, zeleni caj je efikasan i u cišcenju organizma jer se pokazalo da povecava proizvodnju kljucnih detoksikacijskih enzima i na taj nacin podstice izlucivanje štetnih materija iz organizma.
Zeleni caj treba ispijati dva do tri puta dnevno, nezasladen.
Oolong caj
- Oolong caj je polufermentisani caj na granici izmedu crnog i zelenog, ponekad referisan kao "aromaticni neprijatelj masnoca" jer efikasno smanjuje stvaranje masnih naslaga i podstice mršavljenje. I on obiluje polifenolima koji povecavaju potrošnju energije potrebne za varenje, apsorpciju i metabolizam hrane.
Dve šoljice dnevno, kolika je preporucena doza ovog aromaticnog caja, koji ukusom i mirisom asocira na cvece i voce, dovoljno je da se ubrza metabolizam.
Caj od hibiskusa
- Hibiskus je jedan od najlepših cvetova tropskih zemalja. Prepoznatljive crvene boje i kiselkaste arome, poseduje blagotvorna svojstva koja se cene vec vekovima. Jedno od njih je i pomoc u regulisanju telesne mase.
Naime, hibiskus je vredan izvor vitamina C i flavonoida koji pomažu detoksikaciju organizma. Hibiskus je ujedno i diuretik, pa smanjuje osecaj nadutosto. Najbolji efekti su ako se caj pije jednom do dva puta dnevno.
Caj od kopriva
- U današnje vreme najviše se koristi kao diuretik kod upala mokracnih puteva i bubrežnih kamenaca, ali i kao pomoc u lecenju reumatskih tegoba. Lišce koprive sadrži mnogo hlorofila, organskih kiselina i 10 odsto mineralnih soli s dosta kalcijuma, kalijuma, fosfora i gvožda.
Za koprivu se cesto u literaturi kaže da je sredstvo za cišcenje krvi jer deluje tako što podstice razmenu materija pa samim tim i uklanjanje štetnih materija što ide ruku pod ruku s procesom mršavljenja.
Nema dokazanih štetnih dejstava, a jedine zabeležene nuspojave su lakše želudacane tegobe. Valja napomenuti da se ne preporucuje osobama koje uzimaju lekove za razredivanje krvi.
Lotus caj
- Biljka lotus (Nelumbo nucifera) je višegodišnja vodena biljka slicna americkom ljiljanu i poznato je lekovito sredstvo kineske i indijske tradicionalne medicine. Znacajan deo hemijskog sastava ove biljke cine polifenoli koji blagotvorno deluju na zdravlje. Koristi se kao sredstvo za snižavanje krvnog pritiska i kao namirnica protiv starenja organizma, a nedavna su istraživanja zabeležila i njegov uticaj na telesnu masu.
Istraživanje objavljeno 2010. godine pokazalo je da ekstrakt lotusa znacajno smanjuje akumulaciju triglicerida u masnom tkivu, a povecava razgradnju masnih naslaga.