Krhka grada, ravan stomak i, posebno veoma tanke noge koje se u butnom delu ne mogu spojiti, ideal su kojem teži sve više mladih devojaka. Situacija je gora nego ikada do sada jer, osim casopisa i reklama, korisnici onlajn društvenih mreža „šire virus“ ekstremne mršavosti.
Poslednja opsesija mladih Amerikanki, koje gledaju idealne slike u ženskim casopisima, jeste biti mršava i imati veoma dugacke i tanke noge.
Taj fenomen dovodi neke mlade pripadnice nežnijeg pola do depresije i anoreksije (bolesti s prekomerno malom telesnom težinom).
Na društvenim mrežama na internetu poput Fejsbuka, Tamblra i Pintinteresta, sve više ima slika u gro planu devojaka s veoma dugim i mršavim nogama, koje kad se skupe ne mogu da se sastave, i to cesto ekstremno mršave.
Te slike objavljuju devojke s takvom gradom kako bi pokazale kako „uspešno“ izgledaju.
„Ja nikako ne mogu da sastavim butine, devojke, budite ljubomorne“, navodi jedna korisnica na jednoj društvenoj mreži i dodaje da svi „mogu biti mršavi, nositi broj 32, imati ravan stomak i lep razmak izmedu skupljenih nogu“.
To nije nova opsesija, ali je na onlajn društvenim mrežama sve prisutnija.
Na Tviteru postoji strana Cara Thigh Gap koja je iskljucivo posvecena ekstremnoj mršavosti britanske mankeneke Kare Delevinj, dok desetak sajtova i strana na Fejsbuku predlažu stroge dijete ili vežbe koje dovode do mrašavijeg izgleda.
„Dobiti taj jaz izmedu skupljenih butina je nešto veoma teško, jer je to najpre pitanje strukture kostiju osobe“, objasnila je psihološkinja Barbara Grinberg i istakla da, ako devojka koja prirodno nema takvu gradu, mora da gladuje.
Prema njenim recima, takve devojke unose dnevno oko 380 kalorija, dok je optimalno do 2.500 kalorija.
Držanje strogih dijeta dovodi do poremecaja u ishrani i organizmu, prvo u mozgu, objasnila je Grinbergova, pa u kostima, a kasnije do psihickih poremecaja, poput depresije.
Prema mišljenju nekih strucnjaka, treba zabraniti casopise u kojima se promoviše anoreksija, jer su mnoge devojke, izmedu ostalog, uverene i da ce ako su veoma mršave lakše doci do posla, nego ako su normalne ili prekomerne težine.