22. 06. 2014. 20:00h | telegraf.rs| foto: M. Ljubojevic
Usled paklenih vrucina koje slede tokom jula i avgusta, gotovo da ne postoji domacinstvo koje nece zavisiti od klima uredaja. Ipak, mnoga istraživanja potvrduju da klima, ma koliko vas spašavala od pakla, nipošto nije vaš prijatelj. Štaviše, može da ima vrlo negativne posledice po vaše zdravlje ukoliko se ne cisti redovno. Obratiti pažnju na bakterije i mikroorganizme u klima uredajima
U klima uredajima žive mnoge bakterije i mikroorganizmi, a medu njima se kao najopasnija izdvaja bakterija legionela koja može da bude cak i fatalna po život. Ona se razvija i množi u uredajima koji se ne održavaju na pravi nacin, a simptomi legionarske bolesti koju izaziva ova bakterija su slabost, malaksalost, bolovi u mišicima, povecana telesna temperatura na cak 39 stepeni, kašalj, ali bez iskašljavanja.
Najugroženiji su ljudi koji imaju problema sa respiratornim organima, mala deca, hronicni bolesnici, alkoholicari i starije osobe. Oni izuzetno osetljivog i slabog zdravlja mogu cak i da umru od ove bolesti, ali ako se otkrije na vreme, u tom slucaju se uspešno leci antibioticima.
Na drugom mestu po opasnosti koja vreba od klima uredaja nalazi se koksaki virus koji je sve rasprostranjeniji medu ljudima. Za ovaj specificni virus koji napada srce se veruje da je u velikoj meri povezan sa sve cešcim korišcenjem klima uredaja, iako ova veza zapravo nikada nije u potpunosti dokazana.
Ipak, klima uredaji su svakako pravo leglo zaraza koje vrebaju ukoliko redovno ne zovete servisera. Pravilno održavanje ovih veštackih rashladivaca podrazumeva cišcenje na svakih godinu dana, a ukoliko živite u vecem gradu i zagadenijoj sredini, onda održavanje podrazumeva cišcenje i do dva puta godišnje.
Time cete svakako izbeci fatalne posledice po vaše zdravlje, ali i one “blaže”, podjednako nepoželjne, poput rinitisa, sinuzitisa, konjuktivitisa, upale pluca i uha, pa cak i pogoršanja astme, iritacije sluznice ociju, nosa i grla, kašlja, jakih glavobolja, umora i manjka koncentracije.
Dakle, slobodno se rashladujte, ali pre nego što sledeci put upalite klimu, obavezno proverite datum njenog poslednjeg servisa. I imajte na umu da razlika izmedu unutrašnje i spoljašnje temperature ne sme da bude veca od šest stepeni.