Preosetljivost, odnosno desenzibilizacija zuba često se ne leči, iako je poslednjih godina sve učestalija. Većina ljudi pogođena ovim stanjem uzrasta je 25 – 40 godina.
Bol kod preosetljivih zuba može nastati pranjem zuba, korišćenjem zubnog konca, uzimanjem hladne ili previše tople hrane, konzumiranjem ledeno-hladnih napitaka, udisanjem hladnog vazduha, kao i prilikom konzumiranja kisele i slatke hrane.
Hemijski nadražaji kao uzročnici preosetljivosti zuba verovatno se najčešće previde. Za nastanak bola najčešće su krive kiseline zastupljene u velikom broju prehrambenih proizvoda i napitaka, kao na primer u citrusnom voću, vitaminskim preparatima, konditorskim proizvodima, začinskim smešama, vinima, sosovima i gaziranim napicima.
Kisela hrana i pića dokazano izazivaju omekšavanje dentina i mogu uticati na eroziju zubne gleđi. Čak i askorbinska kiselina u tabletama vitamina C za žvakanje može biti uzročnik.
Važno je imati u vidu da je bolna preosetljivost zuba stanje koje se može držati pod kontrolom. Pored regulisanja režima ishrane (pri čemu je potrebno ograničiti konzumaciju kiselih namirnica i napitaka), kao i poboljšanja higijene zuba, desenzibilizacija se može “lečiti” i profesionalnim tretmanima.
Danas postoje laseri i raznovrsni aparati za smanjenje osetljivosti i bola. Oštećena mesta zadaju velike muke pacijentima. Bolovi na hladno, slatko,i kiselo mogu se javiti i kod, više puta menjanih, belih plombi, a ti bolovi mogu da traju danima.
U stomatološkoj poliklinici “Estetika” smanjenje osetljivosti zuba radi se laserima, ili aparatom za desenzibilizaciju. Tretman laserom traje ukupno pet minuta, dok je aparatom za desenzibilizaciju potrebno uraditi nekoliko tretmana.
Svaki tretman traje po dva minuta, a izgleda tako što se sodijum fluorid ubacuje direktno u zub. Ovaj tretman je za pacijenta bezbolan, prijatan i, povrh svega, finansijski povoljan.
Radi utvrđivanja koji metod je najefikasniji za desenzibilizaciju zuba, nedavno je urađeno ispitivanje, u kom su učestvovali pacijenti kod kojih je kliničkim pregledom ustanovljeno da postoji preosetljivost.
Sprovedena je terapija različitim metodama:
1. Aparat za desenzibilizaciju, koji putem procesa jontoforeze ubacuje jona Fluora iz 2% rastvora sodium-fluorida u dentinske tubule;
2. Upotreba lasera: korišćen je Galijum-Arsenid diodni laser;
3. Lokalna aplikacija uljanog rastvora Fluora;
4. Upotreba paste za zube za desenzibilizaciju, koje sadrže kalijum-nitrat
Utvrđeno je da aparat za desenzibilizaciju, u odnosu na druge metode koje smanjuju osetljivost i otklanjaju bol zuba, najefikasniji pri “lečenju” desenzibilizacije.
Tekst: dr Dušica Telarov, specijalista ortopedije vilica i lica iz poliklinike “Estetika“