Plavo svetlo računara i mobilnog telefona izaziva suvoću očiju, manjak sunčeve svetlosti može da bude kriv za kratkovidost, a zamagljen vid je prvi znak dijabetesa.
Rad na kompjuteru i stalno držanje mobilnog telefona u rukama umara oči, izaziva suvoću, peckanje pa čak i glavobolje, dok plavo svetlo može da izazove mučninu i zato oči treba odmarati i držati se pravila 20-20-20, odnosno svakih 20 minuta treba odvratiti pogled i 20 sekundi gledati nešto što je od osobe udaljeno 20 metara, piše časopis Prevention.
Osim plavih ekrana, problemi s vidom mogu biti posledica i manjka vitamina D, na šta ukazuju studije koje su potvrdile da žene koje unose preporučenu dnevnu dozu vitamina D imaju 44 odsto manji rizik od makularne degeneracije, bolesti središnjeg dela mrežnjače oka koja uništava centralni vid, a najčešća je kod starijih ljudi.
Glavni krivac za loš noćni vid je oksidativni stres, kome mogu doskočiti borovnice, koje sadrže antocijan koji poboljšava noćni vid i povećava prokrvljenost očiju. Takođe, lekovi protiv akni mogu izazvati probleme s noćnim vidom, a povezuju se i s mutnim vidom, jer ti lekovi povećavaju apsorpciju UV zraka, što može da izazove oštećenje rožnjače. Inače, zamućenje vida može da bude jedan od prvih znakova dijabetesa tipa 2, koji sprečava dotok krvi u delove rožnjače, što može da izazove slepoću.
Takođe, brojne studije kratkovidost su povezale s previše provedenog vremena u zatvorenom prostoru, što je posebno uočeno kod dece, pa stručnjaci preporučuju sunčevu svetlost, koja smanjuje zenice, čime se smanjuje i rizik od zamagljenog pogleda.
Izvor: B 92