sreda, 10. apr 2013, 09:51 -> 14:06 Nije novina da preterana konzumacija odrezaka, mlevenog mesa ili slanine može da naškodi srcu i krvnim sudovima. Medutim, americki naucnici utvrdili su da, osim „dežurnih krivaca“, holesterola ili zasicenih masnoca, i karnitin iz crvenog mesa može da poveca rizik od bolesti srca.
Visoki nivoi zasicenih masti i holesterola u crvenom mesu vec dugo su poznati kao neprijatelji srca i krvnih sudova.
Medutim, studija objavljena u medicinskom casopisu Nature Medicine pokazala je da i karnitin pronaden u crvenom mesu, prilikom razlaganja u stomaku, pokrece citav proces koji rezultira povecanim nivoom holesterola, što, takode, dovodi do veceg rizika od srcanih oboljenja.
Naime, eksperimenti sprovedeni na miševima i ljudima pokazali su da neke bakterije u crevima razlažu karnitin, koji se nakon tog procesa dalje razlaže u gas, prenosi Bi-Bi-Si.
Jetra ga dalje pretvara u jedinjenje TMAO. Ova supstanca dovedena je u vezu sa gomilanjem masnih naslaga u krvnim sudovima, što može dovesti do oboljenja srca i krvnih sudova.
Uprkos tome što je veliki broj studija ranije pokazao da ishrana bogata crvenim mesom doprinosi povecanju nivoa zasicenih masti u krvi, ova nova studija pokazala je da „dežurni krivci" nisu i jedini.
„Holesterola ili zasicenih masti nema toliko u crvenom mesu, vec nešto drugo povecava rizik od kardiovaskularnih bolesti", rekao je za Bi-Bi-Si voda studije Stanli Hejzen.
Prema njegovim recima, iako telo izbacuje karnitin, on i dalje prilicno utice na metabolizam masti, a krajnji efekat je veca akumulacija holesterola.
Hejzen je rekao da bi upotreba probiotickih jogurta mogla da promeni balans bakterija u crevima i smanji njihov broj, što bi, kako je naglasio, u teoriji moglo da smanji rizik od srcanih problema izazvanih konzumacijom crvenog mesa.