U borbi protiv uboda zaraženog krpelja, veoma su važni prevencija i dobra informisanost, dok u lecenju, osim antibiotika kao osnovne terapije, od velike pomoci može da bude i lekovito bilje koje uspešno suzbija tegobe
Suncano vreme prosto mami u prirodu, ali uprkos tome što aktivnosti na svežem vazduhu imaju pozitivan uticaj na zdravlje, ponekad mogu biti i opasne. Jedna od mana boravka u prirodi jeste i rizik od uboda krpelja, insekta koji na coveka i životinje prenosi niz oboljenja, izmedu ostalih i podmuklu lajmsku bolest. Ova infekcija dobila je ime po gradicu Lajm u americkoj saveznoj državi Konektikat, u kojem su 1975. zabeleženi prvi slucajevi.
Dvanaest godina kasnije pojavila se u Srbiji, gde je, prema nekim podacima, svaki treci krpelj zaražen bakterijom koja izaziva ovu bolest, cije simptome ima svega tri odsto pacijenata sa ubodom koji se jave lekaru. Uzrocnik lajmske bolesti jeste spiroheta Borelia burgdorferi, a prenosioci su samo krpelji iz roda Ixodes (Ixodes ricinus) jer pri ubodu izlucuju ovu bakteriju.
Prirodni lekovi
Poznato je da biljka medveda šapa olakšava simptome lajmske i drugih bolesti koje prenose krpelji, ali sa upotrebom ove trave treba biti veoma oprezan jer može imati i toksicno dejstvo pa se mora uzimati pod nadzorom iskusnog terapeuta i uz odobrenje lekara. Ne treba zaboraviti ni lekovite trave koje jacaju imunitet, što je obavezan deo lecenja ovog oboljenja. To se pre svega odnosi na zeleni, dok tibetanski travari preporucuju caj od mešavine ehinacee i tinkture kordicepsa…
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROCITATE U NOVOM BROJU…
Izvor: Life Content