Istraživaci su otkrili da anksioznost ili depresija u odrasloj, tinejdžerskoj, pa cak i u decijoj dobi mogu da imaju snažan uticaj na genetsku promenu sperme muškarca. Naucnici su testirali studiju na miševima i otkrili da sperma koja je oštecena zbog stresa daje potomke koji su otupeli na stres, što je stanje koje se povezuje s nekoliko mentalnih poremecaja. Istraživaci sa Univerziteta Pensilvanija izjavili su kako je ovo prvi put da je pronadena veza i otkriveno da bolesti izazvane stresom mogu da predu s oca na decu. Miš muškog pola izložen je šestosedmicnom stresu, pre nego je poceo da sisa, tokom puberteta ili u starijem uzrastu.
To su postigli premeštanjem miša u drugi kavez, njegovim izlaganjem predatoru napolju, izazivanjem buke ili ubacivanjem stranih predmeta u njegov kavez.
Ispostavilo se da je miš razvio geneteski izmenjenu spermu koja reprogramira deo mozga potomaka. Potomci su otupeli na stres i imali su niži nivo hormona kortikosterona, koji se javlja kao reakcija na stres.
Istraživaci isticu kako su ova otkrica bitna za bolje razumevanje i lecenje neuropsihijatrijskih bolesti.