02. 07. 2013. 08:00h | metro-portal.hr| foto: capegrace.com
Izlaganje UV zracima pruža efekt menjanja pigmenata kože, ali isto tako u koži izazivaju stvaranje slobodnih radikala, koji oštecuju celije kože i dovode do prevremenog starenja i malignih oboljenja kože. Kako bi ste se ovoga leta bezbedno suncali treba pažljivo izabrati sredstvo za suncanje i visinu zaštitnog faktora koji mora odgovarati baš vašem tipu kože. U cemu je razlika izmedu drugacijih brojeva koji stoje na kutiji kreme za suncanje? Izlaganje UV zracima izaziva stvaranje slobodnih radikala, koji oštecuju celije kože i dovode do prevremenog starenja i malignih oboljenja kože
Zaštitni faktor se izracunava uporedivanjem dužine vremena koje je potrebno da se razvije opekotina od sunca na zašticenoj koži i dužina vremena potrebnog da se opekotina razvije na nezašticenoj koži.
Osobama cija koža obicno crveni vec nakon 10 minuta izlaganja suncu, nanošenjem preparata sa zaštitnim faktorom 2, koža ce pocrveneti nakon 20 minuta. Ukoliko osoba upotrebi zaštitni faktor 20, koža ce pocrveneti tek nakon 200 minuta, što je više od 3 sata izloženosti suncu.
Preparati sa “sun block” zaštitom maksimalno sprecavaju prodor suncevih zraka
Odlaskom na plažu treba biti oprezniji i zbog peska i vode koji reflektiraju svetlost i time dodatno pojacavaju sunceve zrake.
do kože. Oni sadrže stvari kao titan-dioksid i cink oksid, cije cestice poput ogledala odbijaju zrake sunca.
U pravilu to znaci da se s proizvodom koji je vodootporan možete dva puta okupati po 20 minuta, a barem 50% zaštitnog sredstva ce ostati na vašoj koži.