Foto-ilustracija: Foter/Dia™
Najcešci simptomi alergijske reakcije su zapušenost, peckanje i curenje nosa, slivanje sekreta niz zid ždrela, karakteristicni svrab i suzenje ociju, kašalj… Kod pacijenta se mogu uociti tamni kolutovi ispod ociju, takozvani
alergijski podocnjaci koji nastaju zbog ogranicenog protoka krvi oko sinusa.
Strucni casopis “Farmamedika” prenosi da se zasad
pouzdano ne zna zašto imunološki sistem tako reaguje. Postoje brojne teorije, pa neki naucnici razlog za porast broja ljudi koji pate od alergija pronalaze
u prekomernoj cistoci, neki u životnoj sredini koja je sve zagadenija, preteranoj upotrebi lekova.
Foto-ilustracija: Foter/OakleyOriginals
Strucnjaci ukazuju da ono što je sigurno u nastanku alergija jeste da veoma
važnu ulogu ima genetska predispozicija (atopijska konstitucija). Statistike pokazuju da kada jedan roditelj ima alergiju verovatnoca da ce i dete biti alergicno je 50 odsto, a
kada alergiju imaju oba roditelja verovatnoca je cak 75 odsto.
U zavisnosti od izraženosti simptoma, odnosno težine bolesti, kod pacijenata varira i kvalitet života –
osobe sa izraženim siptomima su cesto iscrpljene, loše spavaju, deca imaju lošije rezultate u školi, a odrasli na poslu.
Foto-ilustracija: Foter/John Federico
Strucnjaci ukazuju da je
kvalitet života posebno narušen kod bolesnika koji tokom obavljanja svog posla dolaze u kontakt s polenom ili se bave profesijama za cije je obavljanje potrebna visoka koncentracija, a koja je narušena simptomima oboljenja. Poremecaji koje alergijski rinitis izaziva na nosu i paranazalnim sinusima
negativno se odražavaju i na funkciju pluca i srca, a oboljenje je cesto povezano s bronhijalnom astmom i nosnim polipima.
Foto-ilustracija: Foter/NET9
Alergija nije izleciva, ali
postoje lekovi koji uklanjaju simptome i olakšavaju život alergicnim osobama. U tu svrhu koriste se lekovi iz grupe antihistaminika, dekongestivi, kortikosteroidi…
Antihistaminici su vrlo važna grupa lekova koja se koristi kod alergijskog rinitisa posebno izazvanog polenom, a primenjuju se i za sprecavanje urtikarije (koprivnjace).
Intranazalni kortikosteroidi su lekovi koji smanjuju upalu sluzokože nosa i umanjuju zapušenost nosa, svrab i kijanje, a radi se o lekovima u obliku spreja za nos koji deluju lokalno na mesto upale i cija je primena efikasna i sigurna.
Foto-ilustracija: Foter/psyberartist
Prve rezultate lekovi ne pokazuju odmah, vec je do poboljšanja potrebno sacekati nekoliko dana, ali posle toga olakšanje simptoma je vidljivo i ima sve bolje efekte na simptome alergijske reakcije kod duže primene.
Najbolji efekti se postižu ako se s terapijom pocne dve nedelje pre pocetka sezone uzrocnog polena.
Pored upotrebe lekova, važno je smanjiti izloženost alergenima. Takode, kada je vrednost polena najviša, treba
smanjiti boravak na otvorenom, a po povratku kuci preporucuje se
tuširanje i pranje kose, zaštita ociju naocarima, ne sušiti veš na otvorenom, prozore u stambenom prostoru i na automobilu držati zatvorenim, praktikovati kratkotrajno provetravanje.
(Tanjug)