Svetski dermatolozi boravili su u Beogradu. Sa oko 400 ucesnika iz zemlje i sveta, to je bio najveci skup strucnjaka iz te oblasti u regionu, u ovoj godini. Dolaze lepi dani, pa je poruceno da bezbedno suncanje ne postoji i da se treba na vreme zaštititi od štetnog uticaja sunca.
Na jednom mestu u isto vreme gotovo svi oni koji u Evropi brinu o zdravlju i lepoti kože. Medu njima cak i zacetnici pojedinih metoda.
„Moj otac je bio lekar i odlucio je da kupi dermatoskop. Od tada pokušavam da ga usavršim. Nekada su to bile velike mašine, danas su male. Tehnicki smo ga unapredili, on nam omogucava da rano otkrijemo melanom", kaže dermatovenerolog iz Italije, doktor Ðuzepe Argenciano.
Svaka promena na koži je alarmantna - neke narocito.
„Novu promenu koja ima pigmente u sebi, ili se menja u toku vremena, cak i ako nije pigmentovana, ako imate neki cvor koji se odjednom pojavio i poceo da raste, ili ako imate promenu u nivou kože i ona polako pocne da raste, postaje nepravilnog oblika i to je znak da treba da odete na pregled", navodi dermatovenerolog sa VMA,
doktorka Lidija Kandolf Sekulovic.
Problem nastaje kada i te promene, koje signaliziraju da je neophodno da potražimo savet lekara ignorišemo.
„Prognoza zavisi od samog tumora, vrste tumora koji je na koži - melanom ili nemelanomski. Postoji i drugi faktori, da li je bolest samo u koži da li je zahvatila druge organe - limfne noduse. Mogucnosti lecenja u tako odmakloj fazi su na žalost, za sada još uvek lošije nego što to ocekujemo", istice organizator Kongresa, doktor Željko Mijuškovic.
Iako je skupo, uvodenje skrinig programa je rešenje, slažu se lekari.
„Nemacka je uvela skrinig program. Posle 35. godine, svake dve godine gradani odlaze na besplatne preglede kože. Tako je smanjena smrtnost od melanoma", zakljucuje dermatovenerolog iz Austrije, doktorka Iris Zalaudek.
Dolaze lepi dani, pa je i na kongresu poruceno da bezbedno suncanje ne postoji i da treba da se na vreme zaštitimo od štetnog uticaja sunca.