Novozelandski naucnici su ustanovili da konzumiranje kivija nakon svakog obroka, pogotovo onog koji je bogat ugljenim hidratima i mastima, znatno smanjuje nadutost i neprijatan osecaj nadutosti u stomaku. To voce doprinosi bržem varenju hrane, i to zahvaljujuci specijalnom sastojku actinidinu, koji nema nijedno drugo egzoticno voce.
Najnovije istraživanje pokazalo je da konzumiranje kivija nakon svakog obroka, pogotovo onog koji je bogat ugljenim hidratima i mastima, znatno smanjuje nadimanje i neprijatan osecaj nadutosti u stomaku, piše Dejli mejl.
Pored toga, to voce doprinosi bržem varenju hrane, i to zahvaljujuci specijalnom sastojku koji nema nijedno drugo egzoticno voce.
„Pokazalo se da kivi pospešuje apsorpciju proteina u crevima coveka, što omogucava lakše varenje, a samim tim podrazumeva i efikasnije iskorišcavanje proteina koji su veoma važni za funkcionisanje organizma“, rekao je doktor Lavdip Kaur sa Univerziteta na Novom Zelandu, gde je sprovedeno opsežno istraživanje uticaja kivija na zdravlje ljudi.
Prema njegovim recima, ovo egzoticno voce u stanju je da na taj nacin utice na ljude zahvaljujuci posebnom enzimu actinidinu, koji postoji samo u njemu i ni u jednom drugom poznatom vocu.
Taj enzim u stanju je da rastvara sve komponente iz jogurta, sira, rovitih jaja, tunjevine i slicno, hrane koja posebno opterecuje želudac.