Redukcija telesne težine, fizička aktivnost, pravilna ishrana i konzumiranje lekovitih napitaka i namirnica poput morskih algi, belog luka, artičoke, ananasa i ovsa, mere su koje treba preduzeti da bi se regulisao nivo holesterola i triglicerida u krvi.
Iako se o povišenom nivou masnoća u krvi mnogo govori, ljudi ne pridaju dovoljno značaja ovom problemu jer ga najčešće i ne doživljavaju kao bolest. Međutim, povećane vrednosti holesterola i triglicerida veoma su opasne po zdravlje, i jedan su od najznačajnih uzročnika ateroskleroze, te srčanog i moždanog udara.
Holesterol
Holesterol je važan sastojak svake ćelije u ljudskom telu. Organizam ga proizvodi sam, ali se i unosi preko namirnica životinjskog porekla. Sastavni je deo hormona nadbubrežne žlezde, muških i ženskih seksualnih hormona, vitamina D i žučnih kiselina. Deli se na LDL (loš) i HDL (dobar) holesterol. Povišena koncentracija ukupnog i lošeg holesterola i snižene vrednosti dobrog holesterola predstavljaju veliki rizik za pojavu kardiovaskularnih oboljenja.
Trigliceridi
Trigliceridi su masnoće koje se unose hranom a u našem organizmu skladište se u masnim ćelijama. Sve što pojedemo u količinama većim nego što je potrebno telu, pretvori se u trigliceride i taloži u vidu masnih naslaga. Kada unosimo manje hrane nego što nam treba, masne naslage se troše. Zato je, ako su trigliceridi u krvi povišeni, dijeta prvi korak u rešavanju ovog problema.
Prevencija
Povišen nivo masnoća u krvi najčešće se javlja usled loše ishrane, gojaznosti i nedostatka fizičke aktivnosti, pa se lečenje mora započeti promenom životnih navika i odgovarajućom dijetom.
Ukoliko se radi o gojaznosti, treba znati da se gubitak svakog suvišnog kilograma odražava na snižavanje nivoa triglicerida i lošeg holesterola. Najbolje je da jela spravljate na pari, da ih kuvate ili pečete, a da izbegavate prženje na masti i u dubokom ulju.
Konzumirajte mlečne proizvode sa manjim procentom masti, izbegavajte alkohol, smanjite unos crvenih vrsta mesa i češće jedite ribu bogatu omega-3 masnim kiselinama, voće i povrće. Hranu pripremajte na maslinovom ulju, obroke uvek uzimajte u isto vreme i nikad nemojte jesti dok gledate TV, čitate ili surfujete po internetu.
Redovna fizička aktivnost (dva sata posle jela) pomaže da se telo oslobodi stresa i ubrza metabolizam, ali i snizi nivo masnoća u krvi. Ako iz nekog razloga niste u mogućnosti da vežbate, od koristi može da bude i šetnja u prirodi, najbolje neposredno nakon obroka.
Izvor: Lekovito bilje, Life Content