18. 06. 2014. 20:00h | Beta| foto: netdoctor.co.uk
Ekipa stručnjaka iz Strazbura napravila je veštački pankreas čija će klinička ispitivanja na ljudima početi za godinu i po dana, saopšteno je u Strazburu. Sa veštačkim pankreasom dijabetičari više neće morati da svaki čas mere nivo šećera
Pakreas izgleda kao veoma tanak disk s polupropustljivim zidovima od ćelija embriona. Do sada je uspešno testiran na laboratorijskim miševima. Veštački pankreas je lučio normalni nivo insulina.
Sada se ispitivanja sprovode na svinjama, a prvo presađivanje tog organa ne bi bilo pre kraja 2015. i početka 2016. godine.
Klinička ispitivanja, koje je finansira Evropska komisija s 5,5 miliona evra, sprovodiće se u univerzitetskoj bolnici u Monpeljeu i na univerzitetu u Oksfordu.
"Cilj veštačkog pankreasa je da pacijent koji boluje od dijabetesa više ne razmišlja o svojoj bolesti i ne meri stalno nivo glukoze u krvi", izjavila je šefica laboratorije Evropskog centra za istraživanje dijabetesa Severin Sigrist.
Veštački pankreas je projekat star više od 20 godina i osmišljen je u bolnici Strazbura na čelu s Mišelom Penžeom.
Prema podacima UN, 350 miliona ljudi boluje od dijabetesa širom sveta, a više od 30 miliona je zavisno od insulinske terapije. Dijabetes predstavlja poremećaj nivoa glukoze u krvi do kojeg dolazi kada žlezda pankreas potpuno ili delimičcno prestane da luči hormon insulin.